Miközben a nyugati sajtót olvasva azt hihetnénk, hogy egy-két országtól eltekintve már senki sem áll szóba Ororszországgal, a szankcióktól pedig gyakorlatilag már összeomlottak, a helyzet egy "kicsit" más: az orosz gazdaság növekedik, az eredetileg Brazília, Oroszország, India, Kína által létrehozott BRIC-ből pedig Dél-Afrika csatlakozásával BRICS, az idei bővülésével pedig BRICS+ lett. Az új tagok közé tartozik Irán, Egyiptom, Etiópia, az Egyesült Arab Emírségek, valamint részt vesz a csoport tevékenységében Szaúd-Arábia is.
Vásárlóerő-paritáson számolva ez a tíz ország termeli a globális GDP 35,6 százalékát, és itt él a világ népességének 45 százaléka, három és fél milliárd fő. Ha Szaúd-Arábia csatlakozna, a világ nyersolajtermelésének 44 százaléka a BRICS-ben lenne. A G7 országai ehhez képest a világ GDP-jének 30,3 százalékát termelik, és kevesebb mint a világ lakosságának 10 százaléka él itt. Az elkövetkező években a BRICS valószínűleg tovább bővül, mivel több mint 40 ország jelezte valamilyen formában csatlakozási szándékát, köztük olyan feltörekvő hatalmak, mint Indonézia, Törökország, Azerbajdzsán, Malajzia, de bejelentkezett például Szíria és Kuba is.
Keddtől csütörtökig az oroszországi Kazanyban rendezik meg a BRICS éves csúcstalálkozóját. A világ minden tájáról 32 külföldi küldöttséget várnak, közülük 24-et állam- és kormányfői szinten.