200 éve született Madách Imre

2009 karácsonyán a neves gazdasági-politikai hetilap, a The Economist Madách Imre Az ember tragédiája című művét "az emberi haladás valaha volt legjobb parabolája”-nak nevezte.

Vajon mi ragadta meg a figyelmüket? Éppen Madách zseniális értelmezése az emberi természetről, az emberi állapotról és sorsról. A konzervatív filozófia alaptétele, hogy az emberi természet nem, vagy csak nehezen és hosszú idő után változik. Az emberi állapotról gondolkodva gyakran esünk abba a hibába, hogy saját korunkra vonatkozóan felnagyítjuk emberi gyarlóságainkat, túlértékeljük viszontagságainkat, megfeledkezve arról, hogy az emberi létben igenis vannak pozitív fejlemények is.

Madách közéleti emberként, képviselőnek is megmérette magát. A természetjogi
hagyomány mellett magával ragadták a felvilágosodás, a francia forradalom eszméi, bár pontosan látta annak árnyoldalait is. Ezt mutatja be tökéletes tömörséggel a párizsi színben Robespierre és a hozzá hasonló gazemberek kártékonyságának leírásakor.
Képviselőjelöltként hirdette a szabadság, egyenlőség, testvériség eszméit, de szemben a francia forradalom értelmezésével a következőket vallotta: „Politikai hitvallásom: szabadság, egyenlőség, testvériség! A szabadság alatt értem hazám minden beolvasztástól megóvott integritását, saját ügyei minden befolyástól mentes megőrzését. Az egyenlőség alatt értem a törvények alatti egyenlőséget (…) A testvériség alatt a különböző ajkú népfajok nyelvi igényeinek méltányos tekintetbe vétele mellett mindnyájok testvéries összeolvadását a
magyar állampolgári jogok s kötelességekben.”

A francia forradalomban képviselt felvilágosodás-eszmével szemben Madách Imre ezt, az ember kötődéseit támogató és közösségeinek működését elősegítő értelmezést nyújt számunkra az emberi létről, és ezért méltó és igazságos, hogy 2009-ben a The Economist az emberi haladás legjobb parabolájának nevezte művét.

Felelősségünk, hogy élve tartsuk azokat a műveket, amelyekben nagy gondolkodóink világraszólót alkottak az emberi természetről. Úgy, ahogy a hellének tették a filozófiában: elhelyezik az embert a világegyetemben, a társas létben és a benső, erkölcsi mivoltában, az emberi lélekben. Köszönjük Madách Imrének az iránymutatást!

Éljen Madách Imre, éljen a magyar nyelv, és mindazok akik élik, írják, mondják és éneklik!

Éljen a Haza!

#magyarország #madách200 #azembertragédiája

Ritka kincsre bukkantak a kutatók a veszprémi várnegyed megújítását kísérő régészeti feltárások során

A szakértők Szent István király egyik első dénárját találták meg a Nagyszeminárium udvarán. Az…

Koholt vádak alapján újabb magyar-vita készül az EP-ben – A dollárbaloldal továbbra is mindent megtesz, hogy Magyarország ne kapjon uniós forrásokat

- Deutsch Tamás -

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média