Módosul a Munka Törvénykönyve. Cél a foglalkoztatási esélyegyenlőség és egyenlő munkahelyi bánásmód biztosítása!

A törvényjavaslat két EU-s irányelvet, az átlátható és kiszámítható munkafeltételekről szólót és a munka és magánélet közti egyensúlyról szólót kívánja átültetni.

A módosítás a korábbiakhoz képest szélesebb körű és korszerűbb jogokat biztosít a munkavállalóknak, kibővíti a védelemben részesülő munkavállalók körét azokkal, akik kevésbé védett munkaformákban dolgoznak és ezáltal bővülni fog a nagyobb munkajogi védelmet élvezők száma. Csökkennek továbbá az adminisztratív nehézségek,de az egyenlő versenyfeltételek és tisztességesebb verseny is létrejön.

A törvénymódosítás értelmében többek között duplájára nő az apanapok száma, de a szülői szabadság szabályai is változni fognak:

️Az apasági szabadság számos társadalmi, szociális, pszichológiai előnnyel jár a gyerekek, az apák, az anyák, a munkaadók és a családok számára, így elfogadását követően az apanapok száma megduplázódik, ami így két hónapon belül 10 alkalom lesz. A kisgyermekek hároméves koráig pedig 44 napnyi szülői szabadság jár majd.

️Akinek valamilyen sajnálatos egészségügyi okból kifolyólag a hozzátartozója vagy vele egy háztartásban élő személy gondozásra szorul, legfeljebb 5 munkanapra mentesülhet a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.

️A Munka törvénykönyve szerint mindenkinek 20 munkanapnyi alapszabadság jár. Ez természetesen továbbra is megmarad, de ehhez járnak különféle pótszabadságok is, ezért van az, hogy nem mindenkinek kereken 20 napnyi szabadsága van egy évben, hanem sokaknak ennél több, hiszen az életkor alapján is jár pótszabadság, ami legfeljebb 10 munkanap lehet. A gyermekek 16 éves koráig is jár pótszabadság, ami gyermekenként 2, de egy évben legfeljebb 7 munkanap. A fogyatékossággal élő gyerekek után plusz 2 nap, a sugárzásnak kitett vagy föld alatt dolgozó, illetve súlyosan egészségkárosodott dolgozóknak pedig 5 nap pótszabadság jár.

️A módosítás külön kedvezményeket biztosít a kisgyermekeseknek, hiszen aki kisgyermeket nevel, az a gyermek 8 éves koráig kérheti a munka feltételeinek rugalmasabb módosítását. Azaz a szülő igényt tarthat arra, hogy a munkarendjét és a munkavégzés helyét is változtassák meg: dolgozhasson távmunkában vagy részmunkaidőben.

️Az uniós irányelveket figyelembe véve a jövőben a munkáltatóknak részletesebb információk megadásával kell, írásban, rövid határidők kitűzése mellett tájékoztatniuk a munkavállalókat minden a munkajogviszonyukat is érintő utasításról, változásról.

️A munkavégzés kiszámíthatóságát növeli a törvénycsomagnak az a rendelkezése, amely szerint a korábban közölt munkaidő-beosztás kollektív szerződéssel is csak legkésőbb a munkakezdés előtt 48 órával változtatható meg.

A munkáltatóknak több feladatuk is lesz a jövőben. Például a gyakorlatban alkalmazott munkaügyi szerződésmintákat felül kell vizsgálniuk, és szükségszerűen módosítaniuk kell.

️Az átlátható és kiszámítható munkakörülmények értéket jelentenek és fontosak a motivált és produktív munkaerő számára. Ez a módosítás mindezt elő fogja segíteni.

A részletes vita már lefolytatásra került, előreláthatóan december elején kerülhet a parlament elé a törvénycsomag.

Peru nagykövetét búcsú látogatáson fogadtam!

A Latin-amerikai ország több évtizedes stabilitás és fejlődés után súlyos belpoltikai válsággal küzd! De minden jel szerint a kétoldalú kapcsolatainkat ez…

Szörényi Levente Orbán Viktorról: Jó, hogy továbbra is egy államférfi van a kormánynál. Ha nem így alakul idén tavasszal, megint a legrosszabbkor jutott volna felszínre a kunbélaság nemzetfeladó…

Nagyszabású változások zajlanak Kazahsztánban az új elnök által meghirdetett "Új Kazahsztán" reformprogram keretében.

Ezért is hívtuk meg az Országgyűlés Magyar-Kazah Baráti Csoportjának ülésére…

A NAK TechLab inkubációs programban részt vevő csapatok is bemutatták fejlesztéseiket az Agtech Summit – Konferencia a jövő agráriumáról című rendezvényünkön.

Az agrárium számos kihívására születhet…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média