Ők és mi.
Ma válaszlevelemben tiltakozásom fejeztem ki Javier Zarzalejoshoz, az Európai Parlament LIBE szakbizottságának elnökéhez. Az Európai Parlament pártpolitikai megfontolások alapján akadályozza az európai uniós intézmények konstruktív együttműködését és ezzel a mai különösen nehéz időszakban gyengíti az Európai Unió egységét.
A szokásos gyakorlatnak megfelelően az Elnökség keretében az illetékes magyar miniszterek bemutatják a magyar elnökség prioritásait az Európai Parlament adott területért felelős bizottságai előtt. Így tettem én is szeptember 23-án az AFCO szakbizottságban. A LIBE azonban érdemi munka helyett szabotálta az elnökségi program bel- és igazságügyi területekhez kapcsolódó prioritásainak bemutatását. A napirend megtartását egy nem kapcsolódó, politikai feltételhez kötötte, mégpedig egy a magyarországi jogállamiság helyzetéről szóló vita megtartásához.
A LIBE sajnálatos döntése tiszteletlen a Tanáccsal, mint az Európai Unió intézményével szemben és súlyosan sérti a lojális együttműködés elvét. Illeszkedik ahhoz a mintázathoz, amelyet az Elnökség tapasztalt az Európai Parlament társjogalkotó szerepét illetően. Az Európai Parlament elzárkózik az intézményközi tárgyalások lefolytatásától több kiemelten fontos, az európai polgárok helyzetét közvetlenül érintő dosszié kapcsán, mint a korrupció elleni küzdelem; a bűncselekmények áldozatainak jogaira, támogatására és védelmére vonatkozó minimumszabályok; a migránscsempészés megelőzése és az ellene való küzdelem; vagy a vízummentesség-felfüggesztési mechanizmus felülvizsgálata.
Az Európai Unió és tagállamai ma páratlan veszélyekkel néznek szembe. Aggodalomra ad okot, hogy az újonnan megválasztott Európai Parlament pártpolitikai alapon, intézményi érdekek és hatalmi játszmák mentén akadályozza az Európai Unió hatékony döntéshozatalát és egységét egy olyan időszakban, amely meghatározó Európa sorsára nézve.