Tegyük naggyá Európát!
A mottó aktív és cselekvő elnökség képét vetíti előre. Nem leír egy helyzetet és nem is kívánságot fogalmaz meg. Célt tételez, ráadásul olyan célt, ami csak közös cselekvés útján valósítható meg.
A jelmondat középpontjában Európa maga áll. Megjeleníti azt a felfogást, hogy Európa átalakuló világunkban önálló globális szereplővé válhat. Képes lehet stratégiai érdekeit megfogalmazni, hatékonyan képviselni és annak megfelelően cselekedni – partnerekkel és szövetségesekkel, de akár önállóan is, ha kell.
Erős Európát szeretnénk, elég erőset ahhoz, hogy ne a helyét kelljen keresnünk a világban, hanem világunkat köré rajzolhassuk. Ebben az értelemben az elnökségi mottó az előző, 2011-es uniós elnökségünk jelmondatának újrafogalmazása: Erős Európa!
Európa mindenek előtt és mindenek felett egy eszme. Mélyen gyökerezik a kontinens földrajzi adottságaiban, kultúrájában és történelmében, de nem azonos a földrajzi régióval vagy bármilyen politikai entitással, ami valaha itt létezett. Azt az üzenetet hordozza, hogy együtt erősebbek lehetünk, mint külön-külön, és együtt is mindannyian megmaradhatunk annak, akik vagyunk.
Az európai parlamenti választások eredménye pedig azt mutatja, hogy az európai polgárok egyértelműen változást akarnak.
A magyar elnökség felelőssége, hogy a változás lehetőségét felmutassa, a változás reményét pedig életben tartsa Európában.
Véleménycikkem teljes terjedelemben a ma megjelent Mandinerben olvasható.