A múlt heti Európai Tanácsot megelőző politikai kommunikáció, a nyilvánosságra került dokumentumok arra világítottak rá, hogy az EU-s forrásokhoz való hozzáférés politikai nyomásgyakorlás. Ez egy nagyon régi vita, ami a magyar kormány és más szereplők között zajlik: objektív kritériumokról, európai értékekről, jogállamisági standardokról vagy az uniós források védelméről van szó, vagy valami teljesen másról. És mi ebben a vitában mindig is azt mondtuk, hogy az uniós forrásokhoz való hozzáférés, az politikai nyomásgyakorlási eszköz. A szabályozás úgy van megfogalmazva, hogy ezt lehetővé teszi, és az európai intézmények, különösen az Európai Parlament és a Bizottság ebben az értelmezésben partner is, és van nyomásgyakorlás ezekre az intézményekre, hogy ezt ilyen módon értelmezzék. Innentől kezdve mindenki számára egyértelmű, hogy a magyar kormánynak igaza volt a kezdetektől fogva: ez egy politikai nyomásgyakorlási eszköz és az intézményi szereplők nem is haboznak az uniós forrásokhoz való hozzáférés politikai nyomásgyakorlásra felhasználni.

Reméljük, hogy az európai parlamenti választásokat követően a Bizottság összetétele is úgy alakul, hogy a biztosi kollégiumban többsége lesz az objektív és tisztességes eljárásnak, ami szintén változásokat eredményezhet Magyarország és a Bizottság kapcsolatában, illetve Magyarország és az uniós források kapcsolatában. A magyar kormány azt szeretné a kezdetektől fogva, hogy Magyarország és a magyar emberek jussanak hozzá azokhoz a forrásokhoz, ami őket megilleti. Ezért mi hajlandóak vagyunk arra, hogy galambbal sakkozzunk, sőt, akár még a Bizottsággal is sakkozunk, nemcsak galambbal, ha a magyar emberek hozzájutnak ahhoz, ami őket megilleti. Van néhány komoly korlát, amit a magyar kormány nem tud és nem is akar átlépni. Abban az esetben, hogyha olyan kérdésekről van szó, amik a magyar szuverenitást érintik, amik a migrációval kapcsolatban elfoglalt álláspontunkat érinti, vagy amikor a gyermekvédelemmel kapcsolatos kormányzati pozíciót érinti, nyilvánvalóan nem látok sem engedményre, sem rugalmasabb hozzáállásra lehetőséget, de ilyen irányban a magyar kormány nem is folytat tárgyalásokat senkivel.

A Fidesz megkerülhetetlen szereplője a valódi jobboldali európai alternatívának. Az én értelmezésemben az európai parlamenti választások arról szólnak, hogy megjelenik a politikai palettán egy európai jobboldali alternatíva, egy valódi európai jobboldali alternatíva, és ez a jobboldali alternatíva a választások során megerősödik. Az európai parlamenti választásokat követő jobboldali megerősödés és az azt követő intézményi, strukturális változás esetén a Fidesz pedig meghatározó szerephez juthat. Az, hogy ennek a kontúrjai hogyan fognak kinézni, az ebből a szempontból másodlagos. A lényeg az az, hogy ennek a megerősödő jobboldalnak, jobboldali többségnek, legyen valamilyen pártpolitikai intézményesülése, struktúrája, és ebben a Fidesz, a magyar miniszterelnök és a magyar kormány meghatározó szerepének is köszönhetően megkerülhetetlen tényező lesz minden bizonnyal.

Ezekről a kérdésekről is beszéltem az Infostart - InfoRádió Aréna című műsorában.

Baranya: Elkészült az M6 új szakasza!
Magyarországon idén tavasszal, Horvátországban pedig egy évre rá adják át a két országot összekötő új autópálya utolsó szakaszát.
Az M6-os és a horvát A5-ös…

Magyarország és Európa jövője az összetartó közösségek erejében van.

️ A KDNP által indított Fogadj örökbe egy keresztet! elnevezésű kezdeményezésre egy kőkeresztet újítottak fel és szenteltek meg a…

Magyarország azt szeretné, ha minél több tagállam támogatná az ukrán mezőgazdaság fenyegetésével szembeni küzdelmünket Brüsszelben - jelentette ki Nagy István.

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média