Húsz éve fennálló EU tagságunk mérlegének legfőbb tanulsága, hogy lelki, erkölcsi, szellemi energiák nélkül nincs esély e lepusztulási lejtőn való megállásra
"Az európai integráció sikeressége közel fél évszázadon át amerikai birodalmi érdek volt. Ám a kilencvenes évektől és mint láttuk, az ezredforduló után ez a viszony gyökeresen megváltozott. Az elmúlt húsz év látványos szellemi lejtőjén Európa elitjeit ma már ellenállás nélkül rugdalja lefelé az amerikai birodalom."