Mi volna a háború három lehetséges megoldása, és miért nem látszik egyik sem reálisnak ma? Többet tudunk-e arról, milyen világ jön a háború után, mint egy év...

"LÁTSZIK-E ma reális megoldás az orosz-ukrán háború lezárására?" címmel interjú BOGÁR LÁSZLÓ közgazdásszal az InfoRádió Aréna műsorában 2023. január 31-én.
(Beszélgetés hossza: 54:19 perc)
* * *
Mi volna a háború három lehetséges megoldása, és miért nem látszik egyik sem reálisnak ma? Többet tudunk-e arról, milyen világ jön a háború után, mint egy évvel ezelőtt? Miért bonyolultabb ma megítélni a háború kimenetelét, mint a kitörése után?
Reális kimenet-e a totális győzelem/vereség; vagy egy koreai típusú tartós tűzszünet, vagy akár egy olyan új nemzetközi békerendszer, mint akár a vesztfáliai béke, vagy a jaltai megállapodás nyomán kialakult világrend?
Mik a háború kitörésének nemzetközi okai és kiinduló konfliktusai? Mennyiben az Egyesült Államok és Oroszország háborúja ez, Ukrajna területén, az ukrán hadsereg és a civil lakosság áldozatával?
Mik az orosz birodalmi célok? Miért látszanak nehezebben rekonstruálhatónak az amerikai célok? Változnak-e az Egyesült Államok stratégiai céljai menet közben is? Vannak-e más aktorok ebben a konfrontációban? Mi Németország szerepe?
Mennyire határozza meg Európa stratégiai hozzáállását a német álláspont? Mennyiben hozta el az orosz-ukrán háború a német gazdaságstratégiai tervek bukását? Örökre megszűnik-e az orosz energiára építő nyugati ipari-gazdasági modell? Vajon a németek cselekvő vagy elszenvedő alanyai ennek a konfliktusnak?
Megsemmisíti-e ez a háború az európai-orosz-kínai gazdasági kooperáció, a kölcsönös előnyökön alapuló eurázsiai stratégiai együttműködés lehetőségét? Ki veszít és ki nyerhet ezen?
Mi volt az amerikaiak szerepe a mostani orosz-ukrán konfliktus kialakulásában? Mi volt 2014-ben az amerikai álláspont Ukrajnával és az Európai Unióval kapcsolatban, és mi volt ebben a szerepe Victoria Nuland külügyi államtitkárnak? Miért előnyös az Egyesült Államoknak, hogy az Északi Áramlat vezetékek felrobbantásával megszűnt a német-orosz energetikai-gazdasági együttműködés fizikai lehetősége?
Értelmezhető kimenet-e a totális győzelem bármelyik fél szempontjából? Létrehozható-e működő békerendszer? Mi volna egy lehetséges tűzszünet feltétele? Elérhetőnek látszik-e bármelyik a 2023. januári állapot alapján?
Hogyan borítja fel a gazdaságukat német-orosz gazdasági együttműködésre építő közép-európai országokat a háború? Fel tudjuk-e már mérni a hosszú távú gazdasági, társadalmi hatásokat? Összeomlott-e a rendszerváltás után kiépült rendszer Közép-Európa országaiban?
Ezekre a kérdésekre keresi a választ Bogár László közgazdász az Inforádió Aréna című műsorában 2023.01.31-én.

„Brüsszelből hiába várunk segítséget, onnan csak szankciók jönnek. A kormány a következő hat hónapban kifizeti a Dunaferr dolgozóinak bérét. Megvédjük a munkahelyeket, megvédjük a magyar családokat!”…

A Szépművészeti Múzeumban készített velem nagyinterjút a Kultúra.hu.

A többi között szóba került az új kultúrafinanszírozási struktúra kialakítása, az energiaválság okozta nehézségek, valamint a…

,,Óriási meglepetés, összefogtak a magyarok és a románok!”
címmel cikkeznek a román sajtóban.

Az ukrajnai jogfosztó kisebbségi törvényt - közös fellépésünk eredményeként - meg fogja vizsgálni a…

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média