Napló/2400: Az üzbég nagykövet kérésére találkoztam egy olyan üzbég delegációval, akikkel magyarországi kampánytapasztalatokról beszéltünk.
Minden 1️⃣0️⃣. lakástűz szemét miatt keletkezik..
☝ Elég a szemétkedésből!
☝ Ne égess szemetet a kertben! Illetlen is, és tilos is.
☝ Kertben csak zöldhulladékot szabad égetni, és azt is csak ott, ahol az önkormányzat ezt rendeletben engedélyezi.
☝ Ne fűts szeméttel! Ezt nem indokoljuk…
☝ Ne tárolj szemetet! Sem mentális, sem tárgyi értelemben.
☝ A kazánház sem lomtár!
☝ A közös udvar sem az..
☝ Az utca sem az…
☝ A társasházi szemétledobó nem hamutál! Ha mégis kísérletezgetsz égő csikkek beledobálásával, tűzgyújtás szempontjából sikerélményed lesz, de az örömödben nem fognak osztozni mások.
☝ A folyosó nem a Ninja Warrior forgatási helyszíne. Bár lehet, hogy a tűzoltók a magyar ninják, de a rácsot ők is gyorsdarabolóval vágják el, a tüzet vízzel oltják, és a sérülteket a két karukban hozzák ki. Ne tedd próbára a ninjáinkat.
☝ És most ezt nagyon szépen mondjuk: Vannak olyanok is, akik nehezebben válnak meg bizonyos tárgyaktól és ezt akár túlzásba is viszik. Akik szemetet halmoznak fel a lakásukban, házukban, azok fokozzák a tűz kockázatát. A felhalmozott szemét könnyebben gyullad meg, ha tűz keletkezett, az épületből nehezebb a kijutás, sőt a tűzoltóknak is nehezebb beavatkozniuk..
☝ Ezt meg kerek-perec: az Országos Tűzvédelmi Szabályzat kimondja, hogy az ingatlan tulajdonosa, használója köteles a területet éghető hulladéktól és további hasznosításra nem kerülő száraz növényzettől mentesen tartani. Akár tűzvédelmi bírság is járhat azért, ha a kertben éghető szemét, vagy tűzveszélyes mennyiségű száraz növény van. A tűzvédelmi bírság 20 ezertől akár 60 ezer forintig is terjedhet. Ha tűz keletkezik, akkor a 20 ezres bírság akár 3 millió forintig is terjedhet. Ha a társasházi folyosót szűkítik le, a bírság 20 ezertől, 500 ezer forintig terjedhet.
☝ Ez érzékeny téma, amit mi tűzoltók tűzvédelmi szempontból tudunk megközelíteni. Ha a szomszéd rendszeresen szemetet éget, szeméttel fűt, a környezetvédelmi hatósághoz, vagyis a járási/kerületi kormányhivatalhoz lehet fordulni. Ha a társasházi lakásban rumlis a szomszéd, akkor a közös képviselőhöz lehet fordulni. Ha pedig a szomszédunk jelentős mennyiségű szemetet halmozott fel az udvarán, a rendőrségnél lehet bejelentést tenni.