Párbeszéd nélkül nincs esély a békére.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke beszámolójában javaslatot tett az országgyűlési egyéni választókerületek egy részének átalakítására. Az Alapjogokért Központ a javaslatot üdvözli, időszerűnek és szakmailag megalapozottnak tartja.
A 2011-ben elfogadott választási törvény – ellentétben a korábbi szabályozással – bevezetett egy fontos garanciális előírást, mely szerint, ha túlzottan megnő a különbség az egyes egyéni választókerületekben élő választópolgárok száma között, akkor módosítani kell a beosztást. E szabály által biztosítható, hogy minden választópolgár szavazata ugyanannyit érjen, azaz minden választókerületben közel azonos számú szavazattal lehessen mandátumot szerezni. 2010 előtt, a régi választási rendszer utolsó éveiben óriási aránytalanságok alakultak ki, melyekre az Alkotmánybíróság is rámutatott. Mindezt az akkori baloldali többség teljesen figyelmen kívül hagyta, így a helyzetet 2011-ben, a jobboldali többségű Országgyűlés rendezte.
A közel másfél évtizede kialakított választókerületi beosztás akkor megfelelt a demokratikus követelményeknek, azóta ugyanakkor több helyen is változott a népességszám. Az NVI javaslata épp ezen aránytalanságokat orvosolná: ahol a népesség növekedett, ott a választókerületek számát is növelni kívánja – például Pest vármegyében –, ahol pedig csökkent, ott a választókerületek számát is csökkentené – például Budapesten. Ez megfelel a választási törvény előírásainak, a demokratikus és alkotmányos normáknak, egyben garantálja a választókerületi rendszer arányosságát és a szavazatok egyenlő értékét. A javaslat időszerűségét pedig nem csak a demográfiai változások támasztják alá, de az is, hogy a 2026-ban esedékes országgyűlési választás előtti évben a törvényi szabályok szerint már nem lehet módosítani a választás alapvető szabályain, így a kiszámítható és alkotmányos jogi környezetet még idén indokolt megteremteni.
Mindezek miatt az Alapjogokért Központ egyetért az NVI javaslatával.