Pár gondolat...

Már nagyon sokan véleményt nyilvánítottak az idei Olimpia egyik legnagyobb botrányáról, az algériai Imane Helif "győzelméről" az olasz Angela Carini ellen a női boksz 66 kg-s súlycsoportjában. Imane Helif vár hamarosan a negyeddöntőben mi gyönyörű Hámori Lucánkra.

Nemzetközi sportvezetőként (Siketek Nemzetközi Sportbizottsága) én most nem azzal szeretnék itt foglalkozni, hogy Imane Helif férfi, vagy nő, milyen kromoszómája van, sem azzal, hogy a tesztoszteronszintje mekkora. Egy biztos: kilóg a sorból. Az elmúlt években a siketek nemzetközi sportjában is találkoztunk számos esettel, ahol egy versenyző kilógott a sorból. Ilyenkor higgadtan kell gondolkodni és dönteni.

Én most az alapelvekről szeretnék pár szót mondani.

A sportban nincs sokszínűség. Győztesek vannak és vesztesek. Mindennek alapja pedig a fair play, a tisztességes versenyfeltételek közepette történő egymás elleni versengés. Teljesen nyilvánvaló, hogy mindannyian különbözőek vagyunk, ezért találták ki a különböző kategóriákat, a súlycsoportokat a harci sportokban, a különböző versenyszámokat a demonstrációs sportokban, létszámhatárokat a csapatsportokban, vagy éppen a fogyatékossággal élők sportjában az 55 decibeles hallásveszteségi küszöböt a siket sportban vagy a parasportban a sokféle klasszifikációt (összesen tíz fogyatékossági típus és ezek alatt rengeteg különböző klasszifikációs kategória). Ezek teremtik meg a közel azonos esélyt, keretet ahhoz, hogy a versenyzők indulni tudjanak.

Az Olimpia másik alapelve az, hogy teljes szabadságot enged
a nemzetközi sportági szakszövetségeknek ebben a kérdésben, ők döntenek a szakmai kérdésekről, nem a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB).

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) itt is hibázott, ugyanis a bokszot eddig irányító nemzetközi szervezetet, az International Boxing Associationt (IBA) a NOB kizárta a tagjai sorából 2023-ban és nem gondoskodott megfelelően arról, hogy ezt a szerepet egy másik nemzetközi szervezet átvegye (álláspontom szerint ez nem is lett volna lehetséges ennyi idő alatt), és ezért a NOB saját kezébe vette a boksz szakmai irányítását azzal a megoldással, hogy a nemzeti boksz szakszövetségekkel és nemzeti olimpiai bizottságokkal együttműködve dönt szakmai kérdésekben. Itt már könnyebben érvényesülhettek a nemzeti érdekel a sportdiplomáciai erőviszonyok által, és kevésbé a sportszakmai kérdések.

A NOB egy olyan eszme, amely már intézményesült, és ezáltal politikai jellegű szerepet is kapott, jelentősége egyes kisebb államokkal vetekszik, hatalmas pénzeket és figyelmet tud megmozgatni. A NOB-nak igazodnia kell sok minden más körülményhez, elváráshoz, és így már nem várható el tőle, hogy a sportszakmai kérdésekben világosan vonalat tudjon húzni.

Ahogy ebben az esetben is. Aki kilóg a sorból, a keretből, azt nem szabad indítani engedni. A sport, bármilyen szép és látványos és megmozgató is, kegyetlen világ: a kereteket világosan meg kell húzni és abból nem szabad engedni.

Ha ettől eltérünk, felborul a rend.

🏴 Az iraki jazidik ellen elkövetett népirtás áldozataira emlékezünk!

Idén júniusban, Nadia Muradbéke Nobel-díjas jazidi túlélő meghívására Németországba látogattam, ahol részt vettem az Iszlám Állam…

Andrásfi Tibor, Siklósi Gergely, Koch Máté és Nagy Dávid megszerezték Magyarország 186. olimpiai győzelmét!

A férfi párbajtőrcsapat a döntőbe jutásért a világranglista élén álló franciákat gyűrte…

Fantasztikus menetelés, elképesztően izgalmas döntő! Magyarország második aranyérmét az olimpiai bajnok férfi párbajtőr csapat hozza!
Bravó, fiúk!

Állítsd be, hogy kiket követsz (országos politika, közélet, helyi erők és média)! Beállítom

Országos politika

Közélet

Mémek

Helyi erők

Budapest
Bács-Kiskun vármegye
Baranya vármegye
Békés vármegye
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye
Csongrád-Csanád vármegye
Fejér vármegye
Győr-Moson-Sopron vármegye
Hajdú-Bihar vármegye
Heves vármegye
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
Komárom-Esztergom vármegye
Nógrád vármegye
Pest vármegye
Somogy vármegye
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Tolna vármegye
Vas vármegye
Veszprém vármegye
Zala vármegye

Média